top of page

Tavaszi fáradtság és a hajproblémák leküzdése

Tavaszi fáradtság

Tavasszal, amikor az első melengető napsugarak cirógatják az arcunkat és azt látjuk, hogy a természet is kezd a téli álmából felébredni, mi is azt várjuk, hogy a melankólikus, szürke őszi-téli napok után végre egyre derültebben és energikusabban tudjuk megélni a mindennapjainkat. Mégis ezekben a kora tavaszi napokban jellemzően inkább fáradtak, bágyadtak, aluszékonyak vagyunk, ehhez pedig gyakran még fejfájás, szédülés, ingerlékenység, megbetegedés is kialakulhat – vagyis a tavaszi feltöltődés helyett inkább az ún. tavaszi fáradtság lesz úrrá rajtunk.

Ma már kutatások igazolják, hogy lelki- és fizikai állapotunkat legszembetűnőbb módon a hajunk tükrözi. Így nem véletlen, hogy a dús haj a fiatalság, vitalitás és az egészség szimbóluma. Ha a haj fénytelen, erőtlen és töredezik, sőt netalán tán még erősen hullik is ez nem csak a helytelen hajápolás következménye lehet. Egyetlen testrészünk sem képes kifejezni olyan pontosan és jól látható módon testi-lelki állapotunkat, mint a hajunk.

Az őszi-téli hónapok alatt kevesebb napfényhez jut a szervezetünk, ennek következtében nő az alvásért, aluszékonyságért felelős melatonin hormon szintje, napfény hiányában pedig szervezetünkben csökken a D-vitamin termelés. Szervezetünk egészséges működése szempontjából azonban fontos szerepe van a táplálkozásnak is. Az őszi-téli táplálkozásra gyakran jellemző, hogy a vitaminokban, ásványianyagokban és rostokban gazdag zöldségfélék fogyasztása a háttérbe szorul. Inkább a húsban, zsírban és szénhidrátokban gazdag, kalóriadús étkezés a tipikus, mely következtében vitamin- és ásványianyag hiány alakulhat ki. Ezen túl az egészséges jó baktérium flóra nem képes a tápláló rostokhoz hozzájutni, továbbá a hús, zsiradék és szénhidrátban gazdag táplálkozás savasítja a szervezetet. Mindezek együtt pedig a hozzájárulhatnak a szervezetünk és immunrendszerünk egészséges működését támogató, jó bélflóra felborulásához. Így szervezetünk jobban ki van téve az esetleges megbetegedéseknek. A hideg téli hónapokra jellemző nátha és vírusos megbetegedések pedig erősen hozzájárulnak a szervezet immunrendszerének és vitamin-, ásványianyag- és energiaraktárainak kimerítéséhez. A testünk igyekszik jelezni számunkra, ha valami nincs rendben. A hajunk állapota pedig kiválóan tükrözi az elsavasodást és a hiányállapotokat.

Figyeljünk ezekre a jelzésekre, de lehetőleg ne a problémák tüneteit, hanem az okát próbáljuk megszüntetni. Tehát a tavaszi fáradtság és az azzal járó hajproblémákra nem az energiaitalok, energiaszeletek és a csodát ígérő hajápoló készítmények az elsődleges megoldás, hanem szervezetünk egészséges működésének támogatása. Vagyis a kalóriában dús, nehéz ételek helyett, inkább rostban, vitaminban és ásványianyagokban gazdagabb zöldség- és zöldséges ételek, zöldséglevek fogyasztása, amit kiegészíthetünk vitamin- és ásványianyag készítményekkel. Támogató lehet a D-vitamin, C-vitamin, B-vitamin komplex, valamint a cink, szelén és vas pótlása. Továbbá ha már sikerült a táplálkozáson változtatni, akkor akár egy béltisztítás, bélflóra regenerálás is ajánlott lehet.

 

Fontos szerepe van a mozgásnak is. Élvezzük a napfényt, az egyre hosszabbodó nappalokat és a jó levegőt, mindenki kedve és vérmérséklete szerint sétáljon, kocogjon, kerékpározzon vagy tevékenykedjen a szabadban. A rendszeres testmozgás javíthatja a keringést és erősítheti az izmokat, csontokat, immunrendszert és a stressz tűrő képességünket.

Napi 60-100 hajszál elvesztését tekintjük normálisnak. Az ennél erősebb hajhullás hátterében a helytelen hajápolási szokások, valamint a vitamin- és ásványianyag hiány kialakulásán túl számos egészségügyi probléma is lehet, melyek közül a leggyakoribbak: hormonális változások, nőgyógyászati- vagy pajzsmirigy problémák, gócok- és gyulladásos folyamatok, ételallergia vagy ételintolerancia, fertőzések, immunbetegségek, autoimmun folyamatok, gyógyszer mellékhatás, májműködés eltérése. Ezek szakember, orvos által történő kivizsgálása mielőbb ajánlott.

Ha szeretnél a szervezet egészséges működésének támogatásával kapcsolatban többet megtudni,  keress meg elérhetőségeim valamelyikén: 

Figyelem! Az alternatív terápia az orvosi beavatkozás szükségességét nem helyettesíti, és nem gyógyít, a szervezet egészséges működését támogathatja. A vitaminok és táplálék kiegészítők javasolt adagolásával kapcsolatban kérd szakember segítségét!

bottom of page