Dr. Kanyó Tímea
Életmód-tanácsadó és terapeuta, természetgyógyász
9 hasznos tanács a sikeres fogyókúra és a jó közérzet eléréséhez
A tavasz mindig a megújulás, feltöltődés időszaka, éppen ezért ilyenkor sokan kezdenek fogyókúrába. Ráadásul ez a legideálisabb időpont ahhoz, hogy nyárra sikerüljön elérni a kívánt alakot. Azonban lássuk be, hogy könnyen lehet hibázni egy fogyókúra során. Hogy mire érdemes figyelni, ezeket most összefoglaltam:
1) Talán az egyik leggyakoribb hiba a TÜRELMETLENSÉG: Mindenki gyorsan akar fogyni, de legyünk reálisak! Azok a nem kívánt kilók, amik hosszú évek alatt rakódtak le, nem tűnnek el egyik pillanatról a másikra.
2) MÉREGTELENÍTÉS: Gyakran nem indul el a fogyás méregtelenítés nélkül. A zsír a testünkben egy passzív energiaraktár, aminek lebontását a máj szabályozza. Ahhoz, hogy ez a folyamat beinduljon, fontos a máj és a nyirokrendszer tehermentesítése, méregtelenítése. A szervezet csak akkor fog a zsírpárnákhoz nyúlni, ha ez a folyamat már beindult.
3) „MEGÚSZÓS” FOGYÓKÚRÁZÁS ÉS CSODAVÁRÁS: Ugyanazzal a táplálkozási formával, amivel a nem kívánt túlsúly kialakult, fogyni nem lehet. Vannak fogyókúrát támogató csodálatos készítmények, de csodaszerek nem léteznek.
4) ÉDESSÉG, MINT KÁROS SZENVEDÉLY: Ma már számos kísérlet igazolja, hogy a napi mozgáshoz, energiaszükséglethez képest túlzott cukor, édesség és szénhidrát fogyasztás, számos egészségterhelő hatás mellett az esetek nagy többségében a hízásért, túlsúlyért is felelős. Fogyókúra alatt lehetőség szerint hagyjuk el az édességek fogyasztását vagy legalább csökkentsük heti 1-2 alkalomra.
5) HAMIS DIÉTA: Ez alatt azt értem, hogy a megszokott táplálkozást, ami nagyrészt hozzájárult a túlsúly kialakulásához elkezdjük alternatív megoldásokkal helyettesíteni. Vagyis a cukrok, üdítők, sütemények, édességek helyett elkezdünk édesítő szereket, diabetikus szörpöket és üdítőket, alternatív liszttel készült ún. diabetikus süteményeket fogyasztani. A köretként fogyasztott galuskákat, tésztákat köleslisztből, hajdinalisztből és rizslisztből készült tésztafélékre cserélni. Nos, ez mind logikusnak tűnő, de valójában hibás lépés, ami a fogyókúrának és a pénztárcának is többet árt, mint használ! A legtöbb diétához tartozik egy ajánlott táplálkozási forma, melynek betartása során ne arra koncentráljunk, hogy mit nem ajánlott enni és azt hogyan tehetnénk ehetővé, hanem arra koncentráljunk, hogy mit lehet enni.
6) AZ ELFELEDETT ZÖLDSÉGEK: Tanuljuk meg megszeretni a zöldségeket és együnk változatosan minél többféle, ízletes zöldséges ételt. A zöldségek nem csupán fontos tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, rostanyagokat) biztosítanak a szervezetünk optimális működéséhez, de fogyás szempontjából is számos pozitív élettani hatással rendelkeznek.
7) TÚL KEVÉS TISZTA VÍZ FOGYASZTÁSA: A víz nélkülözhetetlen szervezetünk egészséges működése és a fogyás szempontjából is. És itt kifejezetten a tiszta, szénsavmentes víz fogyasztására gondolok. Egy felnőtt ember számára napi legalább 2,5-3 L víz fogyasztása ajánlott.
8) „MINDENT PONTOSAN BETARTOK, MÉGSEM FOGYOK”: Ma már számos fogyókúrás módszer rendelkezésre áll. Ezeket elsősorban egészséges emberek számára, általános szabályok szerint állítják össze. Ha valakinek tudott közérzeti vagy egészségügyi problémája van, akkor célszerű az állapotának megfelelő fogyókúrát és vitaminokat, táplálék kiegészítőket kiválasztani és összeállítani. Ehhez mindenképpen szakember segítsége ajánlott.
9) NEM KÚRA, ÉLETMÓDVÁLTÁS: Azt a táplálkozást, ami a nem kívánt túlsúlyhoz vezet, bocsánat a kifejezésért, de úgy hívjuk, hogy hízókúra. Amikor ettől a súlyfeleslegtől igyekszünk megszabadulni, akkor ehhez egy megváltoztatott étkezés szükséges, amit fogyókúrának nevezünk. Ha arra törekszünk, hogy fogyókúrát követően ne térjen vissza a túlsúly, akkor nem térhetünk vissza a hízásért felelős táplálkozáshoz. Tehát az ún. „jojo-effektus” nélküli, eredményes és tartós fogyókúra valójában nem kúra, hanem életmódváltás. Éppen ezért olyan fogyókúrát érdemes választani, amit szívesen és könnyedén csinálunk, éhezés és koplalás nélkül.
Ha szeretnél a szervezet egészséges működésének támogatásával kapcsolatban többet megtudni, keress meg elérhetőségeim valamelyikén:
Figyelem! Az alternatív terápia az orvosi beavatkozás szükségességét nem helyettesíti, és nem gyógyít, a szervezet egészséges működését támogathatja. A vitaminok és táplálék kiegészítők javasolt adagolásával kapcsolatban kérd szakember segítségét!