Dr. Kanyó Tímea
Életmód-tanácsadó és terapeuta, természetgyógyász
Mikrobiom elemzés
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont részvételével alakult Delta Bio 2000 Kft által végzett speciális, székletmintából történő laboratóriumi vizsgálat.
Az újgenerációs DNS szekvenálási technológiának köszönhetően a laboratórium a mintában található összes baktériumot azonosítani képes, a baktériumok genetikai lenyomata alapján. A vizsgálat a mikrobiom elemzés jelenleg elérhető technológia csúcsát képviseli. A laboratórium 50-60 oldalas leletet ad ki.
Amennyiben szeretnél a vizsgálaton részt venni, az alábbiakban tudok a segítségedre lenni:
-
Széklet mintavevő készlet átadása, mintavételhez és a minta laborba történő eljuttatásához szükséges hasznos információk, tanácsok.
-
A labor által kiadott lelet értelmezése, alternatív terápiás javaslat, konzultáció.
A mikrobiom alapjai:
-
Az orvostudomány sokáig úgy gondolta, hogy az emberi szervezet steril. Csak később derült ki, hogy ez nem így van, sőt a legújabb kutatási eredmények már arról számolnak be, hogy az emberi szervezetben élő mikroorganizmusok sejtszáma magasabb, mint az emberi sejtek száma. Ezek a mikroorganizmusok lehetnek vírusok, baktériumok és gombák, melyeket összefoglaló néven mikrobiomnak nevezünk.
-
Az, hogy milyen mikroorganizmusok népesítenek be bennünket függ:
-
részben a genetikai adottságainktól
-
az életkortól
-
a környezetünktől (higiénia)
-
szedett gyógyszerek- és meglévő betegségektől
-
és jelentős részben a táplálkozásunktól, életmódunktól.
Ugyanis a testünkben élő mikroorganizmusok legnagyobb hányada az emésztő- és bélrendszerben található meg. Ezt nevezzük bélflórának.
-
A bélflórát alkotó mikrooroganizmusok szoros szimbiózisban élnek szervezetünkkel és számos funkciót látnak el. Főbb funkciók: képesek megakadályozni a bélnyálkahártyán lévő vírusok, gombák, paraziták szaporodását, valamint készenlétben tartják az immunrendszert. Napjainkban már közismert tény, hogy az immunrendszerünk 70-80%-t az egészséges, jó bélflóra alkotja. Ezen túl szabályozzák a nyálkahártyát alkotó sejtek fejlődését, a tápanyagok emésztése által számos ún. bioaktív anyagot állítanak elő a szervezet számára.
-
Amikor az egészséges, jó bélflóra felborul, kellemetlen tüneteket okozhat, de hosszú távon, akár betegségek kialakulásához is hozzájárulhat.
Az egészséges, jó bélflóra egyensúlyának felborulását okozhatják:
-
fertőzések (vírus, baktérium okozta gyomor- és/vagy bélhurut)
-
antibiotikum kezelés
-
egyoldalú, helytelen táplálkozás (túl sok cukor, finomított szénhidrát és zsír bevitel, kevés zöldség- és tiszta ivóvíz fogyasztás, túl sok napi kalória bevitel)
-
gyomor- és/vagy bél-motilitás (perisztaltika) zavarai, gyomor- vagy bél-divertikulumok (zsákszerű kitüremkedések) képződése
-
szervezetbe jutó méreganyagok (táplálékkal bejutó szintetikus anyagok: ízfokozók, állagjavítók, színezőanyagok, tartósítószerek, termelés során használt növényvédőszerek), valamint életmódból származó egyéb toxikus anyagok
A felborult bélflóra leggyakoribb tünetei:
-
emésztési zavarok, puffadás
-
székrekedés és/vagy hasmenés
-
rendszeres hasfájás
-
irritábilis bél szindróma (IBS)
-
immunrendszer gyengülése, gyakori megbetegedés
A rohamosan fejlődő egyre precízebb bél-mikroflóra elemzési módszereknek köszönhetően napjainkban számos kutatási eredmény számol be arról, hogy a felborult bélflóra akár betegségek kialakulásában is szerepet játszhat, mint pl.
-
különböző allergiák, autoimmun betegségek
-
cukorbetegség, elhízás
-
bél és emésztőszervi betegségek
-
rheumatoid arthritis
-
kardiovaszkuláris betegségek
-
Parkinson-kór
-
vastagbél-rák
FONTOS! A mikrobiom elemzés és alternatív terápia nem helyettesíti a klasszikus értelemben vett orvoslást, orvoslási kezelést.
A mikrobiom elemzés és a hozzá kapcsolódó alternatív terápia a bélmikroflóra egyensúlyát támogathatja javasolt táplálkozás, pre- és probiotikumok (esetleg szimbiotikumok), táplálékkiegészítők segítségével.
Szeretnél részletes mikrobiom elemzésen és alternatív terápián részt venni?
Vedd fel velem a kapcsolatot és kezdjük!